مشاوره‌ آنلاین

Card image

شهر مادرید

شهر زیبای مادرید

شهر مادرید یکی از پرجاذبه ترین شهرهای اروپایی است. فرهنگ و تاریخ تمدن اين شهر و آثار فراوان بجای مانده از دوران قرون وسطی و حاکمیت اعراب مسلمان بر این کشور (قرن هشتم تا قرن پانزدهم میلادی) و همچنین دوران رنسانس، اين شهر را به عنوان يک مرکز مهم گردشگری در قاره اروپا درآورده است.--- نشانه هایی از مسکونی بودن اين ناحيه در اعصار پیش از تاریخ در دست است. گرچه گفته می شود که اقوام سلتی و ویزیگوت قبل از ورود مسلمانان، در اين ناحيه می زيستند اما اطلاعات دقيقی از آن دوره وجود ندارد. نخستين اطلاعاتی که در مورد حکومت مسلمانان در مادريد وجود دارد، مربوط به اواسط قرن نهم ميلادی (حدود سال 230هجری شمسی) است. در اين دوران، شخصی به نام «امير محمد» که در اين منطقه حکمرانی می کرد، قلعه ای به نام «مجريد» (Majerid) در ساحل رودخانه «مانسانارس» ساخت. اين قلعه که با اهداف نظامی ساخته شد، به محل تجمع نظاميان و خانواده های آنها و بتدريج مردم معمولی در حاشيه رودخانه مانسانارس انجاميد و نام مادريد به اين محل اطلاق گرديد.

Card image

آب و هوا در شهر مادرید

میانگین ارتفاع شهر از سطح دریا، 654متر و حداکثر ارتفاع آن، 694متر است. مساحت شهر با احتساب حومه، 8000کیلومتر مربع و جمعیت آن، حدود سه ميليون نفر است. شهر مادرید دارای آب و هوای نسبتا معتدل است. میانگین درجه حرارت سالانه آن، 13درجه سانتیگراد بالای صفر است. در طول بهار و پاییز، مادريد دارای بهترین هواست و رطوبت هوا در اين دو فصل به حداقل ممکن می رسد. درجه حرارت در زمستان معمولا چند درجه زیر صفر است در حالی که در تابستان، درجه حرارت در مواقعی از 42درجه سانتيگراد بالای صفر نیز فراتر می رود. بدلیل مجاورت ايالت مادرید با کوههای گواداراما (Guadarrama) در شمال و شمال شرقی و کوه های اطراف شهرستان تولدو در جنوب و شرق، اين ايالت دارای آب و هوای متغير بوده و از هوای پاکیزه کوهستانی برخوردار می باشد. اين موضوع موجب گردیده است که مردم معمولا از تاسيسات ورزشی زمستانی و همچنين هوای دلپذير کوهستانها در تابستان بخوبی استفاده نمایند.

Card image

مردم مادرید

مردم اسپانیا و بویژه اهالی مادرید و به قول خودشان "مادریلنیوس" (Madrileños) مردمی خونگرم و خوشگذرانند. معروف است که همه برای کار، زندگی می کنند ولی اسپانیایی ها برای زندگی، کار می کنند. کافه ها، بارها، رستوران ها و مراکز تفریحی شهر مادرید همواره مملو از جمعیت است. در روزهای آخر هفته که تیم فوتبال رئال مادرید مسابقه دارد، دهها هزار نفر از مردم در ورزشگاه حاضر می شوند و یا در کافه ها و بارها به تماشای مسابقه نشسته و تیم محبوب شهر خود را تشویق می کنند. مردم خیلی اهل مسافرتند و در ايام تعطیل تابستان (بويژه مرداد و شهریور) به علت گرمای هوا، بسیاری از آنها اوقات خود را در کنار سواحل و يا استخرها می گذرانند و شهر به شدت خالی از سکنه می شود. در این زمان ترافیک و رفت و آمد های درون شهری به حداقل ممکن می رسد.

Card image

ورزشگاه های بزرگ مادرید

شاید نتوان آمار دقیقی از باشگاهها، ورزشگاهها و مراکز تربیت بدنی شهر مادرید ارائه نمود زیرا در اغلب محلات، پارکها، مراکز پرورش جوانان، مراکز وابسته به شهرداری و... زمینها و سالنهای بزرگ و کوچک ورزشی برای استفاده عموم وجود دارد. دو ورزشگاه شاخص در شهر مادرید عبارتند از "استاديوم سانتياگو برنابئو" و "استادیوم ویسنته کالدرون". استاديوم سانتياگو برنابئو:اين ورزشگاه متعلق به باشگاه ورزشی رئال مادرید است. تا قبل از تشکیل باشگاه رئال مادرید در سال 1902، تيم های ورزشی وابسته به اين باشگاه در ورزشگاههای مختلف بازی می کردند. استاديوم سانتیاگو برنابئو که در سال 1947ساخته شد، 75342نفر گنجايش دارد و بخاطر موفقيتهای مکرر تيم رئال مادريد در مسابقات بين المللی، اين ورزشگاه نيز معروف گردیده است. ورزشگاه به نام يکی از بازيکنان و روسای پرسابقه آن يعنی آقای "سانتياگو برنابئو" که آغازگر احداث آن بود، نام گذاری گرديد. اين ورزشگاه در زمان تاسیس، مدرن ترين ورزشگاه کشور محسوب می شد ولی هم اکنون ورزشگاه ویسنته کالدرون به عنوان يک استادیوم مدرن تر مطرح می باشد. ستادیوم ویسنته کالدرون:اين ورزشگاه زیبا که متعلق به باشگاه آتلتیکو مادرید است، در جنوب شهر مادريد بالای بزرگراه ام-30قرار دارد. کار ساخت اين استادیوم در زمینی به مساحت 35هزار مترمربع از سال 1961آغاز و در دو نوبت افتتاح گرديد. نخستین بار در سال 1966با نام "استادیوم مانسانارس" گشایش یافت اما افتتاحیه قطعی آن در سال 1972با نام "استادیوم ویسنته کالدرون" برگزار گردید. ظرفیت واقعی ورزشگاه حدود 55هزار نفر است و محوطه زمین اصلی فوتبال، 105 70متر است که پیست دوو میدانی گرداگرد آن، هفت متر عرض دارد. ورزشگاه ویسنته کالدرون در سال 2003به عنوان یکی از ورزشگاههای خوب پنج ستاره شناخته شد و بازی های جام قهرمانان اروپا (یوفا) در آن برگزار گردید.

Card image

دیدنیهای مادرید

با در نظر گرفتن فضا و امکانات، می توان گفت که مادرید نسبت به شهرهای بزرگی چون لندن، پاريس، برلين، فرانکفورت و ... ، ديدني هاي كمتري دارداما وجود خيابانهای قديمی و عمارتهای تاريخی دوران قرون وسطی در قلب شهر و برخی ويژگی های فرهنگی، آن را به شهری دلپذير و فراموش نشدنی مبدل ساخته است. در سال 1992ميلادی (1371هجری شمسی)، شهر مادريد به عنوان "پايتخت فرهنگی اروپا" برگزيده شد. در آن زمان، با اختصاص سالانه 500ميليون يورو کمک از جانب اتحاديه اروپا، دولت ايالت مادريد توانسته است برنامه های نوسازی و توسعه شهری از جمله اصلاح شبکه حمل و نقل شهری، توسعه خطوط مترو، چند بزرگراه کمربندی اطراف شهر، تونل و پل های اتصال جاده ها و ... را به اجرا بگذارد کشور اسپانیا به لحاظ برخورداری از شرایط جوی مناسب و موقعیت ویژه تاریخی و جغرافیایی و بهره وری از طبیعت و مناظر دل انگیز و برخورداری از جذابیت های سیاحتی و تفریحی، وجود آثار و ابنیه تاریخی که معرف پیشینه پر تحول آن است، طی دهها سال توانسته است سرمایه های کلان داخلی و خارجی را در بخش گردشگری جذب نمايد. اين اقدامات، اسپانیا را به یکی از کشورهای پیشتاز در عرصه صنعت توریسم مبدل ساخته و اين کشور سهم قابل توجهی از درآمد های گردشگری جهان را به خود اختصاص داده است. وجود خيابانها، ميادين و محلات تاریخی باشکوه، کاخها و موزه ها، پارکها و باغات زیبا، کلیساها و معابد دوران قرون وسطی و قرون هجدهم و نوزدهم، همه ساله ميلیونها گردشگر خارجی را جذب شهر مادرید می نماید.

Card image

خیابانهای معروف ماردید

خیابانهای معروف: اغلب خیابانهای قدیمی شهر هویت تاریخی خود را حفظ کرده اند. نظارت دقيق شهرداری باعث شده است که اشخاص و شرکتها حق نداشته باشند نمای ظاهری ساختمانهای قدیمی را تغییر دهند و هرگونه اقدام برای مرمت و بازسازی، منحصر به فضای داخلی ساختمانهاست. در میان خيابانهای مهم شهر می توان از "بلوار کاستیانا"، " گران ویا"، " آلکالا"، " سرانو» و "امباخادورس" یاد نمود. بلوار کاستيانا خیابانی عریض و طولانی است که ستون فقرات شهر محسوب می گردد زیرا بسیاری از خیابانها از این بلوار منشعب شده یا با آن نقطه تقاطع دارند. در امتداد بلوار کاستیانا، ورزشگاه اختصاصی باشگاه رئال مادريد موسوم به "استادیوم سانتياگو برنابئو" به چشم می خورد. همچنين مراکزی چون "ايستگاه قطار آتوچا"، "باغ سلطنتی بوتانيک"، "ميدان سيبلس"، "کاخ ارتباطات" و ... در این خیابان واقع شده اند. خيابان گران ويا نيز خیابانی است بزرگ و زیبا که در دو طرف آن، ساختمان های بلند تاریخی دیده می شوند. اين خیابان از جمله مراکز مهم گردشگری و تجاری شهر مادرید است که به میدان معروف «پلازا اسپانیا» منتهی می گردد. پياده روهای عريض، ساختمانهای شيک و مجاورت با مرکز شهر، هتل های واقع در این خیابان را به عنوان محل اقامت مناسبی برای گردشگران خارجی درآورده است. برخی از ساختمانهای تاريخی از جمله ساختمان شرکت تلفن اسپانيا (تلفنيکا)، بانک مرکزی، کايائو سینما و کاخ مطبوعات در اين خيابان قرار دارند. برای خريداران، يک فروشگاه لوازم موسيقی بنام مادريد راک (Madrid Rock) و يک کتابفروشی مشهور بنام خانه کتاب (Casa de Libro) وجود دارد. تئاتر " لوپه دوگا" (Lope de Vega) نیز می تواند برای سرگرمی گردشگران جالب باشد.

Card image

میادین معروف اسپانیا

ميادين معروف:مهم ترین ميدانهای شهر عبارتند از: سول، سيبلس، کولون، کاستيا و ... . ميدان سول یا " پوئرتا دل سول" (Puerta del Sol) به معنای "دروازه خورشيد"، قلب شهر مادريد محسوب می شود زيرا مردمی ترين بخش شهر و يک مرکز خرید عمومی است. وجه تسمیه اين میدان بدان سبب است که پانصد سال قبل آن، دروازه شهر ديگری در این محل قرار داشت که تصوير خورشيد روی آن نقش بسته بود. ساختمان ها، فروشگاه ها، رستوران ها، کافه ها و بارهای اطراف میدان سول در قرن نوزدهم ساخته شده اند. از جمله مهم ترین علت شهرت اين میدان، در نظر گرفته شدن آن به عنوان مرکز شبکه راههای ملی اسپانیاست. وجود يک پلاک مخصوص نصب شده در سنگفرش پياده روی ميدان در کنار ساختمان قديمی اداره پست، نشانگر مبنای فرضی مسافت راههای ملی کشور است. به عبارت ديگر، فاصله بين مادريد و هر بخش ديگر از اسپانيا، از اين محل اندازه گیری می شود. به همین دلیل به پلاک مذکور، "کیلومتر صفر" نیز گفته می شود. از دیگر ویژگی های اين میدان، تجمع جمعیت به هنگام آغاز سال نو میلادی است و معمولا زنگ ساعت بزرگ اين میدان، نویدبخش تحویل سال جديد ميلادی است. ميدان سيبلس (Plaza de Cibeles) اثر باشکوهی است که به دستور پادشاه "کارلوس سوم" برای نشان دادن زيبائی شهر ساخته شد. نماد سیبلس، مجسمه سفيد رنگ الهه ای است سوار بر کالسکه ای که توسط شيرها کشيده می شود. اين طرح توسط هنرمندی به نام «ونتورا رودريگز» تهیه گرديد و مجریان آن، " روبرترو ميچل" و " فرانسيسکو گوتيرز" بودند. در اطراف ميدان سیبلس برخی از مهمترين ساختمانهای تاريخی شهر قرار دارند که آن را به نمادی برجسته و افتخارآمیز برای مردم اسپانیا مبدل ساخته اند. طرفداران تيم فوتبال رئال مادريد معمولا پیروزی تیم محبوب خود را در اين ميدان جشن می گیرند. "ميدان کولون"، مکانی است که به پاس کشف مهم "کریستف کلمب" (Cristoba Colon) کاشف قاره آمریکا نام گذاری گردیده است. دو بنای یادبود از صحنه های اکتشاف در وسط اين ميدان به چشم می خورد. همچنين می توان مجسمه سيمانی «خواکين واکرو تورسيوس» (Joaquín Vaquero Turcios) که با کتيبه های فلاسفه و رهبران بومی سرخپوست در کنار يکی از خيابانهای مشرف به اين ميدان به نام سرانو (Serrano) مزين گرديده را مشاهده نمود. علاوه بر آن، يک مجسمه قديمی تر از خود کريستف کلمب (Cristoba Columbus) بر روی يک ستون محصور شده توسط شخصيت های تاريخی دخيل در اين پيروزی، در مجاور ميدان در خيابان کاستيانا قرار دارد. "مرکز هنرهای لا ویا" (Centro Cultural de la Villa) و "موزه موم" (Museo de Cera) در اطراف این میدان هستند.

Card image

میدان اسپانیا

ميدان اسپانيا" يکی از مراکز جذب گردشگر است. برجسته ترين ويژگی اين میدان، مجسمه "ميگل سروانتس" نویسنده شهیر اسپانيايی و خالق شاهکار "دون کيشوت" است. در کنار اين مجسمه، دو قهرمان داستان او يعنی "دون کيشوت" و غلام او "سانچو پانسا" نيز به چشم مي خورد. دو آسمانخراش بزرگ بنا شده در اواسط قرن بيستم به نام های "ساختمان اسپانيا" و "برج مادريد" در اين ميدان قرار دارند. "پلازا مايور" (Plaza Mayor) يک محل اجتماع عظیم در حوالی میدان سول است که در اواخر قرن هجدهم میلادی بنا گردیده است. اين میدانگاه باشکوه توسط عمارت های تاریخی در گرداگرد آن محصور گردیده و در مرکز آن، مجسمه ای از پادشاه " فيليپه سوم" نصب شده است. طبقه پائين عمارت ها را بارها، کافه ها و رستوران ها تشکیل می دهند. در ادوار قدیم، بازرگانان در این میدان جهت فروش کالاهای خود تجمع می کردند. زمانی که پادشاه فيليپه دوم نخستین دادگاه را در شهر مادريد تاسيس نمود، تصميم گرفت از این ميدان در فرصتهای خاص جهت انجام محاکمات و کیفر مجرمان استفاده کند. هم اکنون مردم برای خوردن و آشامیدن و تماشای برنامه های هنری که در وسط این میدان برگزار می شود، در این مکان اجتماع می کنند. "پلازا ويا" (Plaza de Villa) نیز در اطراف میدان سول قرار دارد. در مجموع، محل آرامی است و گذشت زمان بر آن تاثیر نگذاشته است زیرا ساختمانهای قدیمی شکل اولیه خود را حفظ کرده و انسان با قدم زدن در این ميدان تصور می کند در عصر کهن زندگی می کند. پلازا ويا نيز همانند پلازا مایور توسط عمارتهای بزرگ اشرافی قرن پانزدهم تا هفدهم ميلادی، محصور می باشد. برج لوخانس (Lujanes) که يکی از قديمی ترين ساختمانهای شهر است در کنار میدان قراردارد. در مرکز اين ميدان، مجسمه يکی از فرماندهان نظامی اسپانيا به نام "آلوارو باسون" به چشم می خورد. محلات قدیمی و تاریخی: برخی از محلات قدیمی مادرید به دلیل حفظ بافت قدیمی و تاریخی و خیابانهای سنگفرش آنها، واقعا دیدنی و جذاب است. از جمله اين محلات می توان به محلات "آستوریاس"، "اوئرتاس"، "آرگوئیس" و "چوئکا" اشاره نمود. محله آستوریاس که از با سابقه ترین مکانهای شهر مادرید محسوب می شود، در منطقه مرکزی شهر واقع شده و از بناهای مهم آن، "کاخ سلطنتی رئال" و "خانه اپرا" است و چشم اندازهای مناظر طبیعی سرسبز آن چشم نواز است. محله اوئرتاسنیز در حوالی محله آستوریاس واقع شده و از جمله مکانهایی است که در آن، زندگی شبانه جریان داشته و جنب و جوش در آن، در ساعات عصر و پس از آن، افزایش می یابد. میدان "سانتا آنا" در این محله واقع شده که هنرمندان سیار در آن، به اجرای موسیقی زنده می پردازند. اطراف میدان سانتا آنا بارها و رستوران های مجللی قرار دارند که با کاشی هایی رنگین و زیبا تزیین شده و اغلب مملو از مشتری هستند.

Card image

کاخها و موزه ها و بناهای تاریخی

مادرید را باید شهر عمارات، بناهای تاریخی و ساختمانهای مجلل قرون و اعصار گذشته نامید. اين بناها از جمله کاخهای سلطنتی باشکوه در شهر مادرید و حومه آن، در واقع حاکی از مرکزیت اين شهر طی چند قرن و انتخاب آن به عنوان پایتخت اسپانیا بوده است. کاخهای سلطنتی:پادشاهان اسپانیا طی قرنها، کاخهای متعددی داشتند که برخی از آنها هم اکنون نیز مورد استفاده خاندان سلطنتی قرار می گیرند. این کاخها عبارتند از: کاخ رئال (در مرکز مادرید)، اقامتگاه سلطنتی سن لورنسو در ناحیه ال اسکوریال از ایالت مادرید، کاخهای ثارثوئلا و ال پاردو در 13کیلومتری شمال مادرید، کاخ آرانخوئز در پنجاه کیلومتری جنوب مادرید، کاخ لا گرانخا در روستای سن ایدلفونسو از استان سگوویا در 80کیلومتری شمال مادرید، کاخ سلطنتی ریوفریو در سگوویا و کاخ آلمودائینا در جزیره مایورکا. تا آغاز قرن بیستم، اقامتگاه اصلی پادشاهان اسپانیا در کاخ سلطنتی رئال بود اما آنها زمستانها به کاخ آرانخوئز نقل مکان می کردند. آنها معمولا تابستانهای گرم را در کاخ لا گرانخا در سلسله جبال گواداراما می گذراندند. کاخ ثارثوئلا در قرن هفدهم ميلادی بنا به دستور پادشاه " فيليپه چهارم" در جنگل های موسوم به ال پاردو در شمال مادرید احداث گردید. اين کاخ در ابتدا يک قصر کوچک و اقامتگاه ییلاقی و تفریحی بود. پيشنهاد اولیه ساخت آن توسط دو تن از معماران سلطنتی آن روزگار به نامهای "گومز د مورا" و "کابونل" که در سبک باروک تبحر داشتند، ارائه گردید. براساس این سبک، ساختمان کاخ به شکل مستطیلی و با پوشش سنگی بنا گردید. جاذبه اصلی اين کاخ، باغ ایتالیایی با فواره های پلکانی در سه ردیف و يک باغستان و قلمستان است. این کاخ در اواخر قرن هجدهم میلادی توسط پادشاه "کارلوس چهارم" از نو ساخته شد. وی که علاقه خاصی به جمع آوری اشیاء گرانبها داشت، دستور داد پرده های زربافت قیمتی، ظروف چینی، لوسترهای عالی، مبلمان و ساعت های باشکوه را در آن نصب کردند. کاخ ثارثوئلا طی جنگ داخلی اسپانیا (1936-1939میلادی) تخریب گردید و بعدها مورد بازسازی قرار گرفت. ساختمان فعلی کاخ از سال 1962یعنی زمان ازدواج پادشاه و ملکه فعلی اسپانیا تاکنون، به عنوان اقامتگاه دائم آنها مورد استفاده قرار می گیرد. قصر ثارثوئلا علاوه بر محل سکونت پادشاه و ملکه، محل کار آنها نیز محسوب گردیده و روسای دولتهای میهمان در اين کاخ به حضور پذیرفته شده و ملاقاتها و ضیافتهای رسمی در آنجا انجام شود. کاخ ال پاردو نیز در جنگلهای ال پاردو و نزدیک کاخ ثارثوئلا محل اقامت خانواده سلطنتی واقع شده و به عنوان کاخ وليعهد و بعضا محل اقامت روسای دولتهای میهمان در اسپانیا مورد استفاده قرار می گیرد. اين قصر، مکان بسیار باشکوهی است که آثار برجسته هنری مانند "خواب مسیح"، "مجسمه گریگوریو ارناندز" يا "باکره فرشتگان" اثر "فرانسیسکو ریسی" در آن قرار دارند.

Card image

میدان گاو بازی

ميدان گاوبازی شهر مادرید موسوم به "لاس ونتاس" (Las Ventas)، در خیابان "آلکالا" واقع شده است. ساختمان باشکوه ميدان گاوبازی به سبک معماری مراکز گردهمایی روم باستان ساخته شده است. این ساختمان بسیار زیبا با استفاده از خشت و سرامیک قرمز تزئین گردیده است. میدان گاوبازی لاس ونتاس توسط "خوزه اسپلیوس" (Jose Espelius) و "مون موناستریو" (Mun Monasterio) طراحی شده و کار ساخت آن در سال 1929پایان پذیرفت، گرچه اين مجموعه رسما در سال 1931افتتاح گردید. در این مجموعه، اغلب شبها بويژه پایان هفته مسابقات رسمی گاوبازی انجام می شود و گاوبازان مشهور اسپانیایی و آمریکای لاتینی به شکل حیرت آوری با گاوها به جدا پرداخته و صحنه های نبرد و غلبه انسان ماقبل تاریخ در برابر طبیعت و حیوانات وحشی و چگونگی شکار را به نمایش گذاشته می گذارند.

Card image

پارکها و مراکز معروف مادرید

شهر مادرید با 43پارک ، رويهمرفته دارای 33میلیون متر مربع فضای سبز است. هر یک از اين پارک ها سبک تاریخی خاص خود را دارد. از معروف ترین این پارک ها، "رتیرو" و "کاسا د کامپو" هستند که ریه های شهر مادرید به حساب می آیند. در اینجا به توصيف برخی از پارکها، باغات و مراکز تفریحی مهم مادريد می پردازیم: باغ بوتانيک: در این باغ با قدمتی بیش از 210سال، مجموعا سه هزار گونه متنوع گیاهی از پنج قاره جهان شامل گونه های دارویی، معطر و گياهان دارای ميوه و مجموعه ای از گلهای رز وجود دارد. همچنين يک گلخانه مرکب از گياهان حاره ای، نيمه حاره ای و بيابانی در آن به چشم می خورد. پارک رتيرو (Retiro): پارک بسيار بزرگی با مساحت 118هکتار است که در قرن هفدهم ميلادی به عنوان يک پارک سلطنتی احداث گردید و تا سال 1868منحصر به طبقه اشراف شهر مادرید بود ولی از اين زمان به بعد، مردم عادی نيز اجازه استفاده از آن را يافتند. اين پارک دارای ورودی های متعدد است ولی درب جنوبی آن از کنار دروازه آلکالا که يکی از بناهای زيبای شهر مادريد مربوط به قرن نوزدهم است، معروف تر است. در این پارک يک درياچه بزرگ وجود دارد که می توان بر روی آن قایقرانی کرد. از دیگر ویژگی های اين پارک، وجود سه گالری هنری به اسامی "خانه گاوها" (Casa de Vacas)، "کاخ شیشه" (Palacio de Cristal) و "کاخ ولاسکز" (Palacio de Velásquez) است. پارک رتیرو بدليل وجود فضای سبز وسيع و امکانات تفريحی و سرگرمی گوناگون، در پايان هفته و ایام تعطیل مملو از جمعیت و هنرمندان مختلف از جمله شعبده بازان، نقاشان، آوازخوانان، عروسک گردانان و طالع بینان است. کاخشيشه(Palacio de Cristal): گلخانه ای است که در پارک رتیرو واقع شده است. این گلخانه در سال 1887ميلادی به عنوان مرکز برپایی نمایشگاهی از نمونه گلهای مجمع الجزایر فیلیپین (مستعمره سابق اسپانیا) تاسیس گردید. کاخ شیشه يک طرح جذاب شيشه ای- فولادی است و هم اکنون به عنوان محل برگزاری نمايشگاههای هنرهای معاصر که معمولا توسط موزه هنری "ملکه صوفيا" برگزار می شود، شناخته شده است. کاسا د کامپو (Casa de Campo): بزرگترين پارک و فضای سبز پایتخت است که هزاران نفر از مردم را در روزهای آفتابی به خود جذب می کند. اين پارک نزديکترين پارک به بسیاری از آنهايی است که می خواهند يک روز تعطیل به یادماندنی را در يک منطقه ييلاقی بگذرانند. برای سرگرمی می توان از باغ وحش، آکواريوم، فضای سبز زيبا، درياچه قابل قایقرانی و اتومبيل تفريحی برقی استفاده نمود. پارک خوان کارلوس اول: اين پارک عظيم با 220هکتار مساحت، بدون تردید يکی از بزرگترين پارکهای اروپا محسوب می شود که در آن، همه چيز در مقياس بزرگ طراحی شده است. پارک دارای خيابان های عریض است و در طول يک کيلومتر از فضای آن، می توان درختان زيتون فراوانی را مشاهده نمود. يک رودخانه مصنوعی به طول دو کيلومتر در اين پارک کشيده شده که می توان با قايقهای کوچک بر آن قايقرانی نمود. پر جاذبه ترین قسمت اين پارک، استادیومی است که در ماههای ژوئن تا سپتامبر (خرداد تا شهریور) هر شب راس ساعت 22/30در آن، نمايشی از رقص فواره های آب بهمراه موسيقی و نور برگزار می شود. از دیگر جاذبه های آن، وجود قطار تفريحی زيبایی است که با استفاده از آنها، می توان در بخشهای اصلی پارک به گشت و گذار پرداخت. پارک غرب (Parque de Oeste): يک پارک عمومی در بخش مرکزی شهر و نزديک بناهای تاريخی است. در این پارک انواع مختلفی از گياهان و مجسمه های تاريخی دیده می شود. از برجسته ترين بخشهای اين پارک، باغ رز (Rosaleda) است که همه ساله در آن، رقابت بين المللی گل رز برگزار می گردد. وجود مدرسه ملی سراميک و معبد داوود (Templo de Debod) نيز از ويژگی های پارک غرب است. پارک کاپريچو (Parque el Capricho): این پارک که در گوشه شرقی شهر قرار دارد، در واقع منزل يکی از خانواده های اشرافی اسپانیا مربوط به قرن هجدهم ميلادی است. نقاشی های «گويا» (Goya) نقاش نامدار اسپانيايی بر روی ديوارهای بنای اصلی و ديگر عمارتهای قابل بازدید، کازينو، کليسای کوچک و خانه زنان سالمند به چشم می خورد. جنگلهای صنوبر و پياده روهايی که در طرفين آن درختان کهنسال چندصد ساله دیده می شود، از مناظر دلپذير این پارک است.

Card image

معابد و کلیساهای معروف

کليسای جامع آلمودنا (Catedral de la Almudena): این کلیسا که به عنوان کليسای جامع شهر مادريد محسوب می شود، صد سال قدمت دارد. نام آلمودنا از آن جهت بر این کلیسا نهاده شد که کلیسا در محل خانه ای بنا گردیده که اعراب از قرنها پیش به آن، "آلمودنا" می گفتند. نمای بيرونی ساختمان کليسا نمونه ای از گلچين طرحهای قرن نوزدهم است. دربهای کلیسا برنزی بوده و تصويری از يک بانوی پاکدامن بر روی درب اصلی نقش بسته است. این تصویر به عنوان فرشته نگهبان مادريد شهرت دارد. طبق يک افسانه، شمایل اين بانو قبل از احداث کلیسا، در این محل دیده شده است. فضای داخل کلیسای آلمودنا بسیار درخشان و پرنور است و در دیوارها و سقف داخل کلیسا به صورت رنگارنگی آینه کاری شده است. کليسای سن خرونيمو:کليسايی است که عموم مردم به آن «لوس خرونيموس» (Los Jerónimos) می گويند. اين مکان مناسبت های تاريخی زيادی دارد. پادشاهان و ملکه های اسپانیامعمولا به اينجا پناه می آوردند،گرچه مجالس قانونگذاری اسپانيا به آن اعتقادی نداشتند.پادشاه "آلفونسوی هشتم"در این مکان ازدواج کرد و پادشاه فعلی اسپانيا یعنی "خوان کارلوس اول"در همين ساختمان به عنوان پادشاه معرفی گرديد. تاريخ اين کليسا به قرن شانزدهم ميلادی بر می گردد اما چندين بار مورد بازسازی قرار گرفته است. در حال حاضر،تنها چند طرح بيرونی آن از ادوار قديم برجای مانده است. در داخل کليسا، نقاشی های جالبی از نقاشان مشهوریمانند «کاردوچو» (Carducho) و «خوزه مندس» (Jose Mendez) به همراه مجسمه های ارزشمندی چون مجسمه به صليب کشيده شدن حضرت عيسی مسيح (ع) و حواريون ايشان مربوط به قرن هجدهممیلادیو آینه کاری های زيبا به چشم می خورد. معبد سن آنتونيو د لا فلوريدا (معبد گويا):در سال 1798، "گویا" (Goya) نقاش نامدار اسپانيايی روی سقف گنبدی آن با آبرنگ نقاشی کرد که اين اثر اصيل و پرمعنا به نام «معجزه سن آنتونيو د پاوآ» (San Antonio de PaduaMilagro de)، يکی از مهم ترين آثار وی محسوب می شود. اين کليسای کوچک نمونه ای ساده و زيبا از طرحهای نئوکلاسيک قرن هجدهم میلادی است و مدفن هنرمندان برجسته اسپانیایی است. بمنظور حفاظت از اين نقاشی، در سال 1928يک کليسای کوچک مشابه در جنب اين کليسا ساخته شد و مراسم عشایر بانی هم اکنون در آنجا انجام می شود. مقبره داوود (Templo de Debod):اين مقبره کوچک به تاریخ سرزمین مصر در قرن دوم قبل از ميلاد مسيح مربوط می شود. مقبره داوود که باطرحهای جذاب، کتیبه های مذهبی و هيروگليف تزئین گردیده، در سال 1970از جانب دولت مصر به اسپانيا اهداء گردید. اهداء این مقبره بخاطر قدردانی از همکاری اسپانيا در حفظ يادگارهای تاريخی طی احداث سد اسوان مصر صورت پذیرفت. مقبره داوود در محل يک پارک آرام و دلپذير در مرکز شهر مادرید قرار دارد. صومعه سلطنتی انکانارسيون (Real Monasterio de la Encarnación):از مناظر برجسته در اين صومعه، محل سرايندگان آواز کر، ايوان اصلی، قبر برنزی و مرمری، نقاشی های مربوط به خاندان سلطنتی بوربون (پادشاه کنونی اسپانيا) و گچ بری های کليسای کوچک آن است. این معبد بخاطر معجزه ای که هر 28ژوئيه (6مرداد) در اين مکان اتفاق می افتد، شهرت دارد. همه ساله در این روز خون منجمد «پانتالئون مقدس» (Saint Panthaleon) که در يک محفظه کوچک نگهداری می شود، بصورت مايع در می آيد. اين ساختمان يک نمونه خوب از سبک معماری عجيب و غريب ماقبل «هررا» (از معماران قرن هجدهم اسپانيا) است.

☆با رویال پرشین کیفیت،دقت و سرعت را تجربه کنید☆